Як керувати своїм часом? PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль

Знайома багатьом ситуація: захоплено гортаючи чергову книгу, покликану упорядкувати справи, час і, врешті-решт, життя, ми з розчаруванням бачимо вже знайомі «важливо і терміново»,  «як змусити себе працювати». Все це вже не раз прочитано, усвідомлено і … не працює. Рутина, навіть загнана в суворі рамки графіка щоденних подвигів, залишається нудною і малопривабливою для негайного виконання. Чи є альтернатива?

Пропонуємо дві нестандартні системи тайм-менеджменту, що переслідують його класичні завдання, але використовують інші механізми самомотивації. Ймовірно, людей, що відносять себе до волелюбних творчих натур, порадує позитивний досвід використання цих систем художниками, письменниками та дизайнерами, що традиційно вважаються нездатними до життя «за графіком».

У фокусі уваги

Система «Автофокус» фахівця з тайм-менеджменту Марка Форстера працює за рахунок поєднання раціональних та інтуїтивних азів людського мозку. Прибічники системи відзначають, що в ній відсутні передумови для відкладання справ «у довгий ящик» і опору їх виконанню. Система дозволяє фокусуватися на найважливішому, в результаті ви працюєте швидше і ефективніше в кожен момент часу. Для роботи з системою потрібні лише блокнот і ручка.

Ви, не задумуючись, виписуєте в стовпчик всі справи, які вважаєте за необхідне зробити, не більше 25 на сторінку. Написане не оцінюйте критично (виходить вільний список, в якому можуть поєднуватися, наприклад, прогулянка з собакою і оформлення великого кредиту). Як тільки ваша фантазія вичерпується, починається посторінкова обробка списку. Швидко прочитайте список, що вийшов на першій сторінці, як і раніше не оцінюючи його. Після цього пройдіться по пунктах ще раз, повільно і прислухаючись до своїх відчуттів. Як тільки якийсь пункт виділиться із загального списку, приступайте до його виконання. Цей момент називається «серцем системи». Ви повинні відчувати полегшення при вигляді задачі. Доведено: та справа, на які ви зупинили вибір таким чином, виконується з більшою мотивацією і меншою напругою. Але не намагайтеся при цьому раціонально розставляти пріоритети – це знищить переваги інтуїтивного вибору. Працюйте над вибраним пунктом стільки, скільки вважаєте за потрібне. Після виконання викресліть задачу або додайте в кінець списку, якщо робота з нею ще не закінчена.

Продовжуйте працювати на тій же сторінці. Не переходьте до наступної доти, поки не побачите всю сторінку цілком без виділених завдань. Перейдіть на наступну сторінку і повторіть всю процедуру з нею. Як тільки ви закінчите з останньою сторінкою, переходьте до першої, що містить незакінчені завдання.

Якщо ви перейшли до сторінки і при першому перегляді не знайшли пункт, який ви б виділили – викресліть всі завдання, що залишилися без переписування їх в кінець списку. Виділіть «скасовані» завдання маркером. У цей момент система позбавляється від пунктів, які ви внесли без оцінок, і які насправді не повинні виконуватися зовсім і не потребують вашої уваги. Якщо ви все ж таки вирішите внести скасовані пункти знову, краще переформулювати їх або розбити на підзадачі.

Неважко помітити, що тут працює принцип «будь-яка справа стає легкою при наявності більш складної» – спочатку ми вибираємо ті завдання, які нам імпонують, не викликають почуттів розчарування і втоми. Після таких легких і приємних завдань ми готові перейти до більш складних, але вони вже не здаються непосильними.

Важливо пам’ятати, що при наявності невідкладних справ їх слід виконувати негайно. Також не слід використовувати принципи системи для справ, виконання яких прив’язане до конкретного часу.

Муза і чудовисько

«Муза і чудовисько: як організувати творчу працю» – так називається книга дизайнера і ілюстратора Яни ФРАНК, жінки, що пережила важку хворобу і пройшла шлях від повного хаосу до чіткої системи організації свого часу. Яна пропонує користуватися видаваними їй щотиждневниками або писати прямо в книгах, в яких вона залишає спеціальні сторінки, але такий щоденник легко зробити самостійно, нас же цікавлять базові принципи її системи.

Для приведення своїх справ в порядок без зайвої напруги пропонується виконати ряд дій. Спочатку треба зрозуміти, на що витрачається ваш час, для чого необхідно протягом трьох-чотирьох днів записувати, що саме ви робили і як довго, з точністю до 15-30 хвилин. Вже на цьому етапі багатьох чекають сюрпризи та знайомство з власними «пожирачами часу». Далі необхідно виділити перелік повторюваних дій, «рутин», записати їх єдиним списком, а потім розбити по періодичності виконання (наприклад, в магазин ви заходите щодня, в басейн ходите двічі на тиждень, а до стоматолога – раз на півроку). У рутину перетворюється також будь-яка відносно проста дія, що повторюється щодня протягом 20-30 днів, такі дії починають виконуватися на «автопілоті», віднімаючи все менше часу і сил. Корисно окремо скласти і «список дрібниць» (купівля хліба, дзвінок друзям) і по мірі виконання вписувати його заново в план справ на сьогодні.

Більшість творчих людей стикаються з острахом «чистого аркуша», і для попередження проблеми пропонується спочатку записати виниклу ідею, і, якщо при найближчому розгляді вона не втратила привабливості, виділити на неї конкретний відрізок часу. У міру наближення до заздалегідь виділеного часу ви будете автоматично налаштовуватися на виконання певних дій, і з набагато більшою ймовірністю, ніж любителі раптового натхнення, витратите його з користю.

Автор системи виділяє особливий список «Ненавиджу!» – Справи, від виконання яких ми всіляко ухилятися. Склавши такий список, потрібно проаналізувати причину, по якій відбувається затримка виконання і внутрішній опір справі. Найчастіше причина криється в поганих умовах, супутніх виконаннях завдання: незручному кріслі, неорганізованому документообігу, дальні відстані до цілі. У міру аналізу і виправлення ситуації у вашому списку буде все менше ненависних справ, а час, що витрачається на їх виконання, здорово скоротиться.

У житті кожної людини є «великі ідеї» і плани, які він хотів би реалізувати, але не знає, коли саме і чим конкретно займатися. Для цього пропонується серйозно подумати і вибрати максимум чотири актуальних і серйозних мети. До кожної з них потрібно написати послідовність дій, ваш стратегічний план, який веде до мети. При тупіку допоможе метод «від протилежного»: спочатку уявіть готовий результат, потім подумайте, які кроки необхідні для його отримання. Нарешті, склавши всі необхідні списки, важливо виробити робочий ритм 45/15: 45 хвилин ви зосереджено працюєте, 15 хвилин відпочиваєте, в тому числі виконуючи заздалегідь записані на сьогодні «рутини» і «дрібниці».

В результаті у вас повинні з’явитися: чотири окремо записані глобальні цілі, на які ви витрачаєте час в першу чергу щодня, списки рутин і дрібниць, частково переносяться в щоденний план роботи (по мірі необхідності), список ненависних справ (роботу з яким доведеться вести до максимально можливого зниження внутрішнього опору) і список ідей, які можна обміркувати і реалізувати у вільний час. Звикнувши до такого ведення записів і працюючи в режимі 45/15, ви зможете істотно підвищити свою продуктивність, навіть якщо зайняті написанням картин і фантастичних оповідань, при цьому не забувши про дрібні доручення і обов’язки та не витрачаючи нерви в очікуванні виконання неприємних завдань.

Нагадуємо, що в світі існує безліч систем керування часом, жодна з яких не може бути визнана ідеальною, однак приклад інших людей може допомогти вам як заощадити час, так і створити свою унікальну систему тайм-менеджменту.


 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Як керувати своїм часом?