Великодній стіл: що приготувати на Великдень? PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль
Свято Великодня – Світлого Воскресіння Христового – знаменує закінчення Великого посту, тому в цей день прийнято накривати рясний пасхальний стіл.

Які страви повинні бути на святковому столі в день Пасхи?

Великодній стіл покликаний підкреслювати велич цього свята. Раніше в заможних сім’ях було прийнято ставити на стіл цілих сорок різних страв – як нагадування про сорок днів Великого посту, що передує Великодню. Звичайно, зовсім не обов’язково так викручуватись, головне – подбати про те, щоб на святковому столі були присутні обов’язкові страви.

Головні великодні страви - це фарбовані яйця, паску і сирна паска. У кожного з цих страв є своя символіка, про яку ми розповість трохи пізніше. Крім цього, до великоднього столу печуть ромові баби і медові пряники у вигляді тварин, готують різноманітні страви з м’яса. А от рибу на великодній стіл подавати не прийнято, хоча ніяких заборон на цей рахунок не існує.

Гарячі страви на Великдень зазвичай не готують, щоб не змушувати господиню бігати від святкового столу до плити і назад, а дати їй можливість спокійно відсвяткувати разом з усіма. Великодній стіл прийнято накривати світлої скатертиною, в ідеалі – білою.

Великодній стіл неодмінно повинен бути красивим, рясним і смачним.

Паска

Освячений у церкві паску – це обов’язкова страва святкового столу. Паска робиться з дуже здобного дріжджового тіста, завдяки якому паска довго не черствіє. Величина паски може бути різною, але він обов’язково повинен бути високим. У паску часто додають цукати, сухофрукти, прянощі, горіхи, а верх покривають цукровою пудрою або глазур’ю.

Саме з освяченого паски починають пасхальну трапезу, разговляясь їм після Великого посту. Найчастіше це відбувається вдома, коли глава сім’ї ділить паску за кількістю домочадців. Але іноді паскою розговляються прямо в церкві, відразу після закінчення пасхального богослужіння, пригощаючи шматочками свого паски один друг і священнослужителів.

Сирна паска

Не обходиться традиційний великодній стіл і без сирної паски – особливого страви з сиру, яке готують лише раз у році спеціально до свята Світлого Христового Воскресіння. Великдень має форму усіченої піраміди, яка символізує Гроб Господній. Щоб приготувати паску, потрібна спеціальна розбірна форма з дерева – пасочніца.

На внутрішній стороні дощечок, з яких зроблена пасочніца, вирізують букви ХВ – початкові букви слів, що складають традиційна пасхальне привітання «Христос Воскрес!». Крім цього, на дощечках вирізають символи страждання і воскресіння Ісуса Христа – спис, хрест, тростина, паростки, квіти, пророслі зерна. Всі ці зображення відображаються на готової пасці.
Фарбовані яйця

Який великодній стіл без фарбованих яєць? Згідно з переказами, Свята рівноапостольна Марія Магдалина прийшла до римського імператора Тиберія, оголосила про воскресіння Ісуса Христа і піднесла йому куряче яйце. Імператор не повірив, сказавши, що такого не може бути, точно так само, як куряче яйце не може бути червоним. Після цих слів куряче яйце, яке імператор в той момент тримав у руці, стало червоним.

Червоний колір – символ крові, пролитої Христом за всіх людей. Але окрім червоного великодні яйця фарбують і в інші кольори. Великодні яйця прийнято розписувати в Чистий четвер, а освячують їх у ніч з Великої Суботи на неділю.

Можна просто пофарбувати яйця цибулинням або харчовим барвником, а можна попрацювати і розписати яйце незвичайними візерунками, перетворивши його на справжній витвір мистецтва.

Великдень – це свято, яке прийнято святкувати в колі сім’ї. Нехай гарний і рясний пасхальний стіл стане символом достатку і благополуччя у вашій родині.

"); $("#textVersion").text("Великодній стіл: що приготувати на Великдень?" + "\r\n\r\n" + $("#artdirPost").text() + "\r\n" + "Источник: http://www.domohazyajki.com/archives/22299"); $("#getArticleCode textarea, #getArticleCode input").click(function() { $(this).select() }); }) })(jQuery) 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Великодній стіл: що приготувати на Великдень?