Звідки виникла традиція святкувати 8 березня? PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль

Зараз 8 березня для нас – це, перш за все, свято жінок і весни, яке викликає самі романтичні асоціації. Але початок цього свята дали зовсім не романтичні події.

Офіційним роком народження свята 8 березня став 1910 рік – саме тоді в Копенгагені відбулася Міжнародна конференція жінок-соціалісток. Одна з делегаток Клара Цеткін (діячка німецького і міжнародного робочого руху, один із засновників комуністичної партії Німеччини) запропонувала визначити день, в який щорік жінки будуть привертати увагу громадськості до своїх проблем і вимог. Конференція гаряче підтримала цю пропозицію, і таким чином з’явився «Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за економічне, соціальне і політичне рівноправ’я».

Однак на цій конференції не було вирішене головне питання: в який саме день жінки будуть привертати увагу громадськості, і спочатку міжнародний жіночий день святкували в різні дні. У 1911 році день солідарності жінок був проведений в Німеччині, Австрії, Данії і деяких інших європейських країнах 19 березня, в 1912 році – 12 травня. І тільки в 1914 році жіноче свято відбувся в звичний для нас день – 8 березня його відзначили в шести країнах: Австрії, Данії, Німеччині, Нідерландах, Росії і Швейцарії.

Чому активістки жіночого руху зупинилися саме на даті 8 березня? На цей рахунок є різні версії.

За однією з версій саме 8 березня відбулися перші демонстрації жінок у боротьбі за свої права. 8 березня 1857 в Нью-Йорку зібралися на маніфестацію робітниці швейних і взуттєвих фабрик, які вимагали обмежити робочий день 10 годинами (тоді їм доводилося працювати по 16 годин на добу), рівної з чоловіками зарплати, поліпшення умов праці. У цей же день і знову в Нью-Йорку, але вже в 1908 році відбулася масова демонстрація жінок, які домагалися для себе права голосувати на виборах, протестували проти жахливих умов праці та, особливо, проти праці дітей.

За іншою версією, вибір дати 8 березня пов’язують з бажанням єврейки Клари Цеткін зв’язати «день боротьби за права жінок» зі святом свого народу – Пурім. Заради справедливості слід згадати, що Пурім євреї не святкують саме 8 березня, оскільки це весняне свято не має постійної дати. Але от історію появи Пуріма можна назвати вельми близькою до ідей фемінізму та рівноправності жінок.

Свято Пурім присвячене цариці Естер, яка врятувала євреїв від тиранії. Події, що породили це свято, відбулися в Перській імперії в 480 році до Різдва Христового. Перський цар Ксеркс вирішив винищити євреїв в імперії, але його дружина-єврейка Естер, що приховувала від усіх свою національність, за допомогою жіночих чар змусила царя дати їй обіцянку знищити всіх ворогів її народу. Не бачачи підступу, Ксеркс дав таку обіцянку і тим самим прирік персів на винищення від рук ненависних йому євреїв.

Протягом двох днів “всі князі в областях, і сатрапи, і виконавці царської праці підтримували юдеїв. І били юдеї всіх ворогів своїх, і винищували, і говорили з ворогами по своїй волі” (Есф. 9,3-5). Всього за ці два дні було вбито 75 000 персів. Ось така невесела історія, прямо пов’язана з «визначальною роллю жінки у суспільстві».


 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Звідки виникла традиція святкувати 8 березня?