Як зрозуміти, що вас обманюють? PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль

Обманювати інших, вводити оточуючих в оману – це ціла наука. А раз так, то і розкривати брехню можна строго науковими методами.

Це чудово демонструє головний герой серіалу «Обмани мене». Психолог, він по міміці і жестах визначає: чи говорить людина правду або бреше – і таким чином розслідує заплутані злочини.

«Прототипом головного героя був Пол Екман, професор Каліфорнійського університету, автор книг з теорії обману, – говорить Валерій Гузєєв, кандидат психологічних наук. – Екман консультує з цих питань політиків, великих бізнесменів, керівників служб безпеки ».

У сучасному суспільстві, де процвітають брехня і лицемірство, практичні поради, як розпізнати обман, підійдуть кожному. Валерій Гузєєв, грунтуючись на методиці Пола Екмана, дає їх читачам.

Короткий посібник для правдолюбів

Пози

Добре відомі «закриті пози» – схрещені руки-ноги. Вони говорять як мінімум про те, що співрозмовник не дуже схильний до спілкування з вами. Людина може виглядати розслабленою, але спроби заховати руки, скласти їх на грудях видають його. Не факт, що він вам бреше – але явно хоче від вас щось приховати, і не проговоритися.

Буває, що брехун зіщулюється, ніби прагне зайняти якомога менше місця.

Ще одна поза: якщо людина під час бесіди робить крок назад, швидше за все, він сам не вірить у те, що викладає вам.

Посмішка

Вона розпізнається легше інших емоцій. Але характер посмішки буває різний. Можна виділити більше 50 її видів.
Існує, наприклад, презирлива посмішка, жалюгідна усмішка – вони видають негативні переживання. Але важливо розрізняти удавану усмішку. Вона покликана переконати нас в почуттях, які людина насправді не відчуває. Її ознаки:

- Вона більш асиметрична, ніж щира,

- Щоки не підняті, немає мішечків під очима,

- Вона зникає несвоєчасно.

Мова і голос

У нашій комунікації безпосередньо на слова доводиться 20-40% переданої інформації, тобто менше половини. Все інше – це невербальна (тобто несловесна) інформація. Способи її передачі вивчає такий розділ мовознавства, як паралінгвістика.

- Паузи – найбільш поширена ознака обману. Вони можуть бути або дуже тривалими, або частими. Наявність вигуків – «гм», «ну», «е-е» – теж свідчить про те, що вам, можливо, говорять неправду або щось недоговорюють.

- Підвищення тону – ймовірний ознака. Мова стає голосніше і швидше, людина відчуває збудження. Причини можуть бути різні – гнів, захват, страх. Але може бути і брехня.

- Присутність в оповіданні подробиць і непотрібних дрібниць. Якщо це не звичка конкретного співрозмовника (можливо, надмірно нав’язливого), ви маєте підставу запідозрити, що він хоче щось приховати від вас, переключивши увагу на деталі.

- Невиразність мови. Людина хоче збрехати, швидко проговорює якусь інформацію. Але це може бути і його мовна особливість.

- Слово «просто», часто вживане, свідчить про те, що співрозмовник почуває себе винним і виправдовується.

Рухи тіла

Бувають «застереження в жестах», свого роду невербальні витоки інформації. Не кожен брехун допускає їх, але, якщо вони трапляються, це надійний знак про його наміри.

Наприклад, мимовільний потиск плечима говорить про байдужість, про те, що людині все одно. А якщо він смикає одним плечем – значить, бреше з дуже високою часткою ймовірності.

Пол Екман приділяє багато уваги такому жесту, як виставлений середній палець руки. Він може просто лежати на коліні або людина ненароком зачепить ним своє обличчя. Це жест ворожості і прихованої агресії: співрозмовник нібито посилає вас куди подалі.

Чухання носа (найчастіше швидко, невловимим рухом) теж буває ознакою брехні. Цей жест називають «симптомом Піноккіо». Вважається, що при брехні відбувається легке подразнення слизової оболонки носа.

Прикриття рота рукою або покашлювання в кулак, на думку психологів, показує бажання придушити проголошення власних брехливих слів, не дати їм вирватися назовні.

Змахування уявних пушинок з одягу. Співрозмовник не схвалює почуте. Він не хоче (або не може) про це сказати вголос, але жест видає його думки.

Дотик до шиї, відтягування коміра – ознака того, що людина хвилюється або бреше.

Три ознаки того, що почуття намагаються зобразити

Асиметрія виразу обличчя

Якщо одна сторона обличчя викривляється сильніше, ніж інша – це ознака фальшивої емоції. При надуманих переживаннях м’язи, що викликають посмішку, на одній стороні особи будуть скорочуватися сильніше.

Тривалість

Вирази обличчя, що тривають 5-10 секунд, як правило, є фальшивими. Більшість щирих емоцій проявляються на обличчі лише кілька секунд. Інакше вони будуть виглядати як насмішка.

Несвоєчасність

У щирої людини слова, жести і міміка синхронізовані. Якщо хтось кричить: «Як ви мені набридли!», А гнівне вираз обличчя з’являється тільки після репліки, – гнів, швидше за все, підроблений.

Три джерела приховуваних емоцій

1) Вегетативна нервова система

Почастішання дихання, підняття грудної клітки, часте ковтання, виступаючий піт – це ознаки сильних переживань. Не виключено, що вам брешуть. Рум’янець – ознака збентеження, але зніяковіти можна і від сорому за брехню.

2) мікровирази

Вони проявляються на обличчі не більше ніж на чверть секунди. Наприклад, глибока печаль на частину миті змінюється посмішкою. Значить, печаль є удаваною. Зазвичай це важко помітити, потрібні тренування. Досвідчені психологи, спостерігаючи за людиною, «висмикують» справжній вираз його обличчя, немов роблять стоп-кадр при сповільненому перегляді.

3) Очі

Якщо людина, відповідаючи на запитання, дивиться вгору вліво, можливо, вона вигадує помилкову картину подій. Якщо прямо вліво – підбирає слова для відповіді. Очі говорять багато про що. Наприклад, часте моргання або розширені зіниці – симптоми емоційного збудження.
Причиною може бути і брехня.

У паралінгвістиків існує окремий напрямок – кинесика. Її завдання – вивчати жести, пози, рухи тіла і міміку. Все це більш красномовно скажеться на думках і переживаннях, ніж слова. Чому? Та тому що слова не пов’язані безпосередньо з областями мозку, що відповідають за емоції. А ось, скажімо, м’язи обличчя пов’язані. І спрацьовують вони мимоволі.


 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Як зрозуміти, що вас обманюють?