Як ворожити на святвечір? PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль

У різдвяний святвечір (6 січня) – переддень великого свята Різдва – весь день постять («до першої зірки») і готують святковий одяг. Вважалося, що не можна зустрічати Різдво у чорному («приходити на бенкет в жалобі»).

Напередодні Різдва на Русі дотримувалися звичаю колядування. Хлопці та дівчата збиралися і ходили по домівках, співаючи пісні-коляди і випрошуючи у господарів частування і гроші. Існував навіть спеціальний обряд, який дотримувався на «святий вечір» – святвечір. До появи першої зірки накривають стіл і починається вечеря. Зазвичай у цей день прийнято збиратися всією сім’єю в рідному домі і зустрічати свято Різдва.

Зі «святого вечора» до 14 січня господині не вимітають сміття з хати, щоб потім все сміття, зібране в купу, спалити у дворі. У ніч на Різдво, за народним повір’ям, творяться всякі чудеса. Вважається, що в цю ніч «відкриваються» небеса, всі земні води, джерела і колодязі наділяються чарівної цілющою силою, а якщо в цю ніч хтось загадає бажання, воно повинно обов’язково збутися. Існує звичай виходити в різдвяну опівночі в поле і дивитися в небо: поглядам людей, що живуть праведним життям, відкриваються небесні висоти немислимої краси.

У різдвяний святвечір в багатьох будинках запалюють вогнища, каміни, а в вогонь кладуть дерев’яну колоду, попередньо обмазану медом і посипану хлібними зернами. Вогонь у вогнищі намагаються підтримувати всі Свята аж до старого Нового року. Вся родина збирається за столом, а якщо запрошують гостей, то згадують про успіхи і біди на весь рік, зустрічаючи першого гостя. Саме з ним пов’язують всі події, які трапляються в новому році. Тому на Різдво завжди намагалися запрошувати тільки найближчих людей, які можуть принести щастя. До різдвяного столу печуть пиріг з вкладеною в нього монеткою (або родзинкою, горошиною перцю, горішком і т. д.). Господар будинку ділить пиріг, і щасливим буде той, кому дістанеться шматок з сюрпризом.

Святвечір на Русі завжди вважався одним з найвеселіших свят. Весь тиждень люди намагалися прожити якось особливо, відзначаючи кожен день своєрідними прикметами і ворожіннями. Особливо уважно ставилися до снів і видінь які набували на Святвечір особливого значення. Вважалося, що в святвечір, з 6 на 7 січня, зазвичай сняться віщі сни, особливо при зростаючому місяці, тому, для того щоб запам’ятати сон, в верху ліжка ставили свічку і клали сонник, щоб вранці негайно заглянути в нього і розгадати приснившийся сон.

І все ж головним обрядом, що виконувався на Святвечір, були знамениті святочні ворожіння. У Болгарії існував звичай святочних ворожінь з колодязем. Опівночі дівчата збиралися і в повному мовчанні зачерпували з колодязя відро  води, що володіла магічною силою. Кожна дівчина кидала у відро жменю хлібних зерен, колечко або букетик зі своєю відміткою, а також інші предмети. Їх виймала маленька дівчинка (незацікавлена сторона) під спів обрядових пісень, зміст яких співвідносилося з витягненим предметом. Ці предмети після клали під подушку, щоб побачити уві сні судженого.

Багато дівчат на Святвер виконували нехитрий обряд залучення нареченого. Для цього потрібно було взяти пічну заслінку, насипати на неї хлібних зерен і нагодувати півня. У цьому обряді головне – залучити півня, який символізував чоловіче начало і, крім, того, що уособлював наступ сонячного дня (недарма вважалося, що півнячий крик відлякує нечисту силу). Зерна, якими годували півня, були символом родючості і достатку в домі.


 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Як ворожити на святвечір?