Історія Різдва PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль

Через два тижні після католицького Різдва, 7 січня, святкується православне Різдво. Насправді, назва трохи неточна: не всі православні святкують Різдво 7 січня, і не всі католики – 25 грудня. Давайте розберемося, чому так відбувається.

Справа в тому, що деякі православні церкви використовують юліанський календар, в той час як більшість католиків перейшло на григоріанський. Так, юліанським календарем користуються Руська, Грузинська, Сербська та Єрусалимська Православна Церкви. Також юліанський календар використовують монастирі Афона, Українська Греко-Католицька цеква та інші католики східного обряду, деякі російські протестанти. Різдво за юліанським календарем (православне Різдво) відзначається в ніч з 6 на 7 січня.

Православне Різдво завершує Різдвяний піст, що тривав 40 днів (звідси й інша його назва – свята Чотиридесятниця). Особливо суворий піст дотримується напередодні свята, у Святвечір. У цей день не можна їсти і пити до появи першої зірки (в пам’ять про Віфлеємську зірку, що сповістила про народження Ісуса Христа). Як тільки перша зірка з’являється на небі, вечеряють сочивом. Ця страва з вареної пшениці з медом (пшеницю можна замінити рисом). Від слова «сочиво» відбувається і слово «Святвечір».

Другий день Різдва (8 січня) – це теж святковий день. У нього прославляють Божу Матір, «радість світу народила», і називається цей день Собор Пресвятої Богородиці. У різдвяні дні звершується пам’ять перших християнських мучеників. Серед них – мученики немовлята в Віфлеємі побиття, Никомидійські мученики і апостол первомученик і архидиякон Стефан. Також в православне Різдво було прийнято піклуватися про нужденних і немічних.

У першу неділю після Різдва прославляють праведного Йосифа (земного батька Ісуса Христа, Обручника Діви Марії), царя Давида (предка у плоті Ісуса Христа) і Іакова (брата господнього). Яків супроводжував Йосипа, Марію та Дитятко Ісуса до Єгипту.

Святковий час триває ще два тижні після Різдва. Цей період називається Святками. Це святі вечори від народження Ісуса Христа до Водохреща Господнього. Святки діляться на дві частини: святая честь триває з 7 по 14 січня, а страшні вечори – з 14 по 18 січня. Страшні вечора отримали свою назву в пам’ять про вбивстві невинних немовлят царем Іродом. В народі вважали, що святочні ворожіння дозволяють передбачити майбутнє найбільш точно, і не упускали можливості поворожити на судженого.

Православне Різдво супроводжується урочистим богослужінням, а вдома святкуючих чекає багатий стіл. На Різдво прийнято готувати 12 страв; вони символізують 12 апостолів і 12 днів Святок. Традиційною різдвяною стравою є кутя. Це каша, яка вариться з цілих зерен пшениці, ячменю або рису і присмачується медом, цукром або медовою ситою. У кутю також можуть додавати горіхи, родзинки, молоко і варення.

Крім куті, до різдвяного столу подають узвар. Це кисіль або компот із сухофруктів (зазвичай – яблук, груш, вишні, родзинок, чорносливу, урюку). Чому саме ці дві страви? Справа в тому, що в православне Різдво нічого не робиться просто так. Узвар і кутя мають особливе, символічне значення. Кутю прийнято подавати на похоронах і поминках, роздавати людям за помин душі. Узвар ж готують при народженні дитини. Таким чином, кутя та узвар нагадують нам одночасно про народження і смерть Христа.

Ще одна різдвяна традиція – це колядки. Спочатку колядки були обрядовими піснями, приуроченим до дохристиянського обрядовому свята – Коляді. З появою християнства в колядках стали прославляти народження Ісуса Христа.

У багатьох країнах православне Різдво – це державне свято і офіційний вихідний. На жаль, зараз Різдво Христове поступово втрачає свій первинний сенс, стаючи для людей лише ще одним неробочим днем.


 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Історія Різдва