Як святкують Різдво в країнах західної Європи? PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль

Схожі з українськими традиціями святкування Різдвяних свят мають і інші народи. Так, коли українці на Святвечір готують 12 страв, що символізують 12 апостолів Ісуса Христа, то чехи подають 12 сортів тістечок (на знак 12 місяців), а у Венесуелі діляться виноградом і з’їдають по 12 виноградин, задумуючи на кожен місяць свої бажання. Українці під час Святої вечері діляться церковною просфорою, а поляки – оплатками.

У Чехії з особливою ретельністю наряджають ялинки, звичайно увечері 24 грудня. Це час доби називають щедрим. Спочатку для гарного настрою дарують один одному подарунки і тільки потім сідають вечеряти всією сімєю. В центрі столу – запечений з тмином короп. Його купують живим, дають якийсь час поплавати у ванні, а потім … він виявляється на святковому столі.

Після вечері ворожать. Найулюбленіший спосіб – на яблуках. Їх розрізають упоперек, і якщо всередині виявляється правильна зірочка з кісточок, прийдешній рік буде щасливим. Деякі люблять пускати по воді засвічені свічки в шкаралупах від волоських горіхів. Якщо свічка не потоне, щастя на весь рік забезпечене.

В Угорщині різдвяне меню угорців-католиків значно відрізняється від меню угорців-протестантів. На відміну від протестантів католики дотримують строгу послідовність як в подачі блюд, так і в їх асортименті.

У деяких селах їх певне число: 7 або 13. Вечерю починають з того, що з’їдають по часточці часнику з шматком хліба або калача, потім – по горіху і по часточці яблука, потім слідує локшина або галушки з маком, квасоля з маслом, сирні коржики, солодкі борошняні вироби, і закінчується вечеря звичайно капустяним, рідше – квасоляним супом.

Головна страва столу – порося, яке, за повір’ями, має принести щастя в родині.

У Данії підготовка до Різдва починається за два місяці. На вулицях і площах з’являються гірлянди, червоні серця з паперу і шовку і солом’яні козли. На головній міській площі біля ратуші ставлять центральну ялину, а під нею – великий скляний ящик, куди кидають гроші для бідних дітей з інших країн.

У святі Різдва збереглися прикмети стародавнього землеробського свята. Так, шведи і данці на Різдво випікають коровай у формі кабана, який називають «святочний вепр». На випічку цього “вепра” нерідко йде зерно з останнього снопа. Коровай стоїть на столі протягом всього Різдва, нерідко його зберігають до початку весняної сівби.

На початку різдвяного тижня прийнято запалювати товсту свічку з поділками. Кожен день її спалюють до певного поділу. Увечері 24 грудня сідають за стіл, де стоїть традиційна качка з яблуками.

У Німеччині передноворічна веселість починається задовго до Нового року. За традицією, що виникла ще в XVI ст., В останній тиждень листопада майже 200 міст відкривають різдвяні базари. Ярмарки займають головну площу перед ратушею. Торговці в живописних середньовічних нарядах продають ялинкові іграшки, подарунки, імбирний хліб, гаряче вино і смажені каштани.

Найбільший різдвяний базар знаходиться в Нюрнберзі. Тут, як у старовину, печуть будиночки з імбирного тіста і заселяють їх чоловічками і звірятками з чорносливу і родзинок.

Перш ніж сісти за святковий стіл, діти виконують різдвяну пісеньку. Різдвяна вечеря рясна: смажений гусак і пиріг з горіхами, марципаном і родзинками. У католицьких областях, особливо в Баварії, в дні святок по вулицях проходять процесії ряджених, у багатьох – страхітливий вигляд: обличчя вимазані сажею або приховані під страшними рогатими масками.

В Італії перед Різдвом в кожному будинку роблять генеральне прибирання. У святкову ніч, рівно опівночі починається Різдвяне богослужіння. Воно триває півтори години. У Ватикані месу служить сам Папа Римський. У кожному храмі обов’язково встановлюються мініатюрні ясла з фігуркою немовляти Христа. За традицією на месі повинна бути присутньою вся сім’я.

Вдома влаштовують урочисту вечерю. На столі обов’язково повинні бути чечевиця, біла квасоля, турецький горох, боби з медом, капуста, рис, зварений в мигдалевому молоці, і макарони з сардинами в соусі з волоських горіхів. Зберігся звичай подавати на вечерю вугрів або страву з тріски або устриць. У різдвяну вечерю за традицією їдять освяченого гусака.

Подарунки кожен член сім’ї отримує рано вранці 25 грудня.

В Іспанії Різдво дуже веселе. Велика частина населення виходить на вулиці, вбравшись в національні костюми, всі співають і танцюють. Перед початком різдвяної меси прийнято збиратися перед входом в храм і танцювати, узявшись за руки. Всю ніч відкриті кондитерські лавки, щоб свято було не тільки веселим, але і солодким. Іспанські провінції дуже поважають свої місцеві традиції. Наприклад, у Валенсії в різдвяних процесіях разом з людьми йдуть ляльки-гіганти, які потім розігрують спектаклі. Жителі міста Алкоя задовольняються виставами старовинного театру маріонеток «Тіріситі». У місто Агост під Різдво урочисто входить Король маврів, і дівчата танцюють з ним мавританські танці.

Готують обов’язково мигдалевий суп, медово-горіхову халву, рисову кашу, свинину, шинку, варені каштани.

29 грудня, в день простаків, вся Іспанія жартує, цього дня не можна вірити навіть теленовинам.

У Шотландії на Різдво випікають стародавнє кельтське пригощання – вівсяні коржики, тонкі і круглі. Їх роздають всім членам сім’ї рано вранці, але з’їсти її можна тільки за вечерею. Весь день треба носити її з собою. Якщо поламав або обгриз – наступного року будеш покараний, якщо зберіг – чекай хороших новин. І, звичайно ж, на столі – смажений гусак.

У Швейцарії починають готуватися до Різдва за цілий місяць. На спеціальний столик кладуть вінок з гілок і квітів і кожну неділю ставлять в нього по свічці. Поява четвертої свічки означає настання Різдва. На кожному святковому столі – традиційний лосось і особлива печеня.

У Швеції напередодні Різдва йде серйозна робота. Все, що можна, заготовлюють взапас, щоб все свято можна було нічого не робити. Чоловіки рубають дрова, жінки чистять посуд, прибирають кімнати, над столами вішають корони »з соломи, прикрашені різноколірними латочками, підлогу вистилають свіжими ялиновими і ялівцевими гілками.

На святковому різдвяному столі знаходяться окіст, каша, риба і особливий хліб з маслом. Прикраса столу – варений шпигований язик і смажена свиняча голова, пиво. На вечерю – смажений гусак з яблуками і сливами, смажена свинина, тушкована картопля, кабачки, пироги з фруктами.


 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Як святкують Різдво в країнах західної Європи?