Як в Китаї святкують Новий рік? PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль

Китайський Новий рік в корені відрізняється від звичного нам календарного, хоча б тим, що кожен рік час його святкування випадає на різні числа. Наприклад, в минулому році це було 18 січня, в цьому свято вже буде відзначатися 7 лютого. Це пов’язано з тим, що східний Новий рік наступає з першим весняним молодим місяцем, а тому він не прив’язаний до зміни числа в календарі, а безпосередньо залежить від руху нашого супутника-Місяця. І звичайно ж, як і у всіх народів світу, у китайців є безліч традицій, прикмет і забобонів, пов’язаних з цим святом … З давніх часів перед Чунь Цзе (Святом весни) китайці замикалися у своїх будинках, ховаючись від величезного чудовиська Ніан (по- китайськи Ніан позначає «рік»). Як свідчить легенда, чудовисько щороку вилазило з моря і пожирало все живе, що йому траплялося на шляху його «прогулянки» по землі. Ті, хто замикався і сидів удома, їв, пив, молився, доживали до ранку, прокидалися, виходили на вулицю, щоб побачити збиток і провідати сусідів. Так тривало до того моменту, поки китайці не дізналися, що Ніан лякається червоного кольору і сильного шуму. Саме так з’явилася традиція святкувати Новий рік у червоному вбранні, а під час свята палити феєрверки та петарди. Тому перед зустріччю Нового року китайці заздалегідь запасаються різними феєрверками і петардами. Саме від них ця традиція перекочувала і до нас, але мало хто знає її призначення. У країнах, розташованих на теренах колишнього СНД, петарди в переддень Нового року просто підривають, а феєрверками всього лише милуються. Китайці ж навмисно підривають петарди і феєрверки в перший новорічний день. Як свідчить легенда, крім Ніана в цей час по всьому Китаю літають погані духи, вигнані з різних місць. Вони шукають собі притулок на майбутній рік. А петарди та феєрверки, за легендою, відлякують духів, і тим самим не дають їм заселитися в новому будинку.

Китайський новий рік – це, перш за все, сімейне свято. Новорічна вечеря не починається до тих пір, поки за столом не зберуться всі члени сім’ї. Що дивно, китайці навіть передбачають місця за столом для тих людей, які з якихось причин не змогли відвідати цей знаменний вечір. Як тільки вечеря закінчується, за традицією дорослі дарують дітям гроші в червоних конвертиках. Ці гроші в новому році, як передбачається, повинні принести їм щастя. У стародавні часи гроші дарували не в конвертиках, а у вигляді намист, які складалися зі ста монет. Це було своєрідне вітання, бажало прожити людині до ста років. Втім, намиста зі ста монет і сьогодні дуже популярні в Китаї.

Під час святкування Нового року китайці багато часу приділяють молитвам і підношенням богам. Здавна поклонятися слід було богам Неба і Землі. У пам’ятнику китайської літератури «Шуцзін» говориться, що в далекій давнині був час, коли Небо сходилося з Землею і люди могли спокійно спілкуватися з богами. Книга збереглася й донині, і тепер ця запис у ній стала легендою. Китайці вважають, що в новорічну ніч боги з Неба спускаються на Землю, і люди повинні їх добре зустріти і принести їм що-небудь їстівного. Зазвичай це продукти з бобів. Ще в давнину боби наділяли властивістю, що оберігає від нечисті і злих духів. Крім цього наїдки приносили в дар рис, який носив назву «рис зустрічі богів». Але щоб поспілкуватися з духами, на святковому столі повинні стояти дві червоні свічки і пахощі. Саме вони, як вважають китайці, дають можливість поспілкуватися з богами в цю ніч.

Дуже популярний в Китаї обряд «першого виходу». Здійснюється воно відразу після настання Нового року. Люди виходять з будинку в зазначеному в гороскопі «вдалому» напрямку, і роблять близько десяти кроків, а потім повертаються назад. Таким чином вони вшановують бога радості. Є й ще одна дуже цікава традиція – кулачні бої. У них можуть брати участь тільки молоді хлопці. Зазвичай на таких поєдинках збиралося і збирається багато народу. Той, хто виграє бій, забезпечує себе удачею і щастям на майбутній рік. Забавна традиція – отримання в дар двох мандаринів. Ця традиція зародилася ще в 1000 році до нашої ери. Як і всі народи світу, китайці після зустрічі Нового року починають ходити один до одного в гості. І тому, йдучи до когось, китайці завжди прихоплюють з собою два мандарина. У китайські вимові словосполучення «два мандарина» схоже зі словом «золото». Тому, якщо ви отримуєте в дарунок два мандарина, це означає, що вам автоматично бажають безбідного року. Але, отримавши помаранчевий плід, ви повинні взяти зі свого столу також дві мандарина і подарувати їх гостям, щоб і їм побажати не менш вдалого року … Китайці перед тим, як святкувати Новий рік, дуже ретельно проводять прибирання у своїх будинках. Що цікаво: вони підмітають підлогу від дверей до центру кімнати. Після того, як будинок вичищений, всі волоті, совки, ганчірки забираються в місце, де б їх ніхто під час свята не зміг побачити. Причина такої дивної поведінки криється також у легенді: боги під час святкування Нового року облітають будинки китайців і дарують їм пил, який символізує щастя. Тому, якщо ви будете прибиратися під час Нового року, то можете випадково вимести всі щасливі моменти майбутнього зі свого будинку разом з пилом … Ну а тепер, коли ми познайомилися з легендами і традиціями Китаю, у нас з’явився привід … Ми можемо підняти свій традиційний келих з шампанським і випити за китайський Новий рік. Так, і не забудьте викинути пару петард у кватирку!


 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Як в Китаї святкують Новий рік?