Як в Африці святкують Новий рік? PDF Друк e-mail
Новини - Мода, Краса і Стиль

Новий рік, у всіх країнах світу – це символ початку нового часу, а значить і нового життя. Час підведення підсумків, очищення та нового народження. Тому-то на новий рік люди і задаються питанням, хто як поводився в минулому році, і кого за це треба нагородити, а кого покарати.

Зв’язок з природними і життєвими циклами найбільш явно видно і усвідомлюється в звичаях людей, що зберегли зв’язок з природою. Так і новорічні ритуали зберегли свою сакральну природу в колиски людства, на таємничому «чорному континенті» – в спекотній Африці.

Прихід нового року – це абсолютно умовна дата, вона може бути прив’язана до зміни календарного циклу, до важливих історичних дат, до міфів і легенд. Зміну року може знаменувати початок сезону дощів, початок чи закінчення сільськогосподарських робіт, розлив найважливіших річок.

Показово, що навіть в Африці на Новий Рік наряджають дерева. Що символізують Древо Життя, а прикраси на дереві – його плоди, які людина сподівається зібрати в наступаючому році. У багатьох африканських країнах новорічною ялинкою виступають пальми, а в Уганді – деревоподібний ялівець.

До речі, Новий Рік почали відзначати саме в Африці – в Давньому Єгипті, де і створили перший у світі календар. Там пов’язували настання свята з розливом Нілу. Річка приносила на поля родючий мул і насичувала землю. Це відбувалося в кінці вересня. У свято відправляли плавати по Нілу човен, зі статуями бога Амона, його дружини Мут і сина Хонсу. Човен плавав по Нілу цілий місяць. Її спускали на воду з піснями, танцями та веселощами. Через місяць статуї повертали в храм Амона у Фівах.

Зараз традиції, звичайно, змінилися. Новий Рік у великих містах мало чим відрізняється від Нового Року в іншому світі. Правда, основне населення Африки дуже бідне, тому свято проходить скромніше. Замість шампанського тут п’ють хмільне саморобне пиво. Воно виставляється відром, і кожен черпає його своїм кухлем.

Через бідність же Новий Рік знаменує своєрідне переселення народів. В Африці більшість чоловіків живуть і працюють у містах, а їхні дружини і діти живуть в селі, де їм легше себе прогодувати. Робочі на Новий Рік приїжджають додому з гостинцями та подарунками.

Новий рік в ПАР

ПАР – одна з найрозвиненіших держав «чорного континенту», але і тут багато живуть тільки туристи. Тому на Різдво тут розгортається масова благодійна кампанія на користь бідних. Дітям роздають безкоштовні подарунки.

Новий рік в Кенії і Танзанії

У туристичних країнах – Кенії і Танзанії новорічні свята проходять по знайомому нам сценарію з єдиною різницею – там дуже жарко, самий розпал літа. Тому Новий рік там відзначають на воді. Це теж своєрідний обряд, обмивання. Все одно, що банька для російської людини.

Новий рік в Судані

Як і скрізь, на Новий Рік прийнято поздоровляти один одного. Але в Судані, наприклад, найголовніше, ритуальне побажання – знайти новорічний зелений горіх. Недозрілий Зелений, горіх приносить суданців щастя. Щоб щастя вистачило на всіх, незрілі горіхи заздалегідь розкидають по вулицях. Зелений горіх – це теж символ, символ зародження і розвитку життя.

Новий рік в Ефіопії

Ефіопи відзначають Новий рік 11 вересня. Це день закінчення сезону дощів і нового сільськогосподарського сезону. У новорічну ніч прийнято веселитися, стрибати через вогонь, гуляння проходять шумно, цілими вулицями.

Новий рік в Тунісі

У Тунісі Новому Року передує Фестиваль Сахари – це видовищне свято, де слухають арабську музику і поезію, влаштовують перегони на верблюдах, до цього часу прийнято прив’язувати весільні церемонії.

Новий рік в Західній Африці

У західній Африці в державі Кот-Д’Івуар, де живуть племена Абіджу, на Новому Році панують духи води, вогню і лісу. Під час свята проходять незвичайні змагання: перегони на четвереньках з яйцем у роті, а адже яйце – це символ життя, початку, переродження. Потрібно рачки добігти до фінішу і, найголовніше, не розбити яйце. Тендітна шкаралупа теж символічна – це неміцність людського буття.

Свято триває ритуальними танцями, танцюючі воїни в екстазі ріжуть себе ритуальними кинджалами. На очах у всього племені і здивованих туристів рани моментально затягуються – це діють чудодійні лікарські мазі. Ці мазі лікують рани і виразки, їх використовують для медитації і пророкувань.

Кванза в Африці

Серед новорічних свят африканців є особливий – свято Кванза, це універсальний Новий Рік для всіх представників чорної діаспори. Свято зовсім молоде, його заснував у 1965 році Маулана Каренг – борець за права афроамериканців. Кванза прив’язується до свята першого врожаю. Відзначається з 26 грудня по 1 січня в усій Африці. Сім святкових ночей запалюють різнокольорові свічки, під їх світлом обговорюють чесноти, покликані зберегти африканську ідентичність. Це єдність, спільна робота, самовизначення і відповідальність, спільна економічна діяльність, мета, творчість і віра.

На час святкування в будинку обов’язково має бути сім символів, наповнених особливим історичним сенсом: тканий килимок, футбольний кубок, проростки, насіння, подарунки, канделябри і свічки. Найголовніший символ – семисвічник кінар – різнокольорові свічки: центральна чорна, три червоних і три зелених. Це кольори Панафриканського прапора, створеного вихідцем з Ямайки Маркусом Гарві.

Так на Африканської землі стародавні обряди, засновані на природних циклах, поєднуються з актуальними соціальними проблемами – проблемою збереження самобутності – і філософські роздуми. Адже Африка – батьківщина людства і тут люди особливо гостро відчувають свою природу. Саме тут святкування Нового Року усвідомлюється ясно, прив’язане до реального життя, і не є умовною датою.


 

Ми розміщені:

Location

місто Косів,
Івано-Франківська обл.,
78600, Україна

+380.97.688.1126 ( t )
+380.34.782.2198 ( f )
[email protected] ( e )
Головна Новини Як в Африці святкують Новий рік?